Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Table of Contents

...

Proof of Authorship vs.

...

Elektronická pečeť je de facto obdoba firemního razítka otisknutého na listinné podobě dokumentu. Váže dokument k určité organizaci. Jaký je rozdíl mezi elektronickým pečetí a elektronickým podpisem? Obdobný jako mezi firemním razítkem a vlastnoručním podpisem.

  • Elektronická pečeť = Potvrzení autorství dokumentu - Například elektronickou pečetí na faktuře vydané či na objednávce se potvrzuje autorství elektronického dokumentu pro účely daňové kontroly. FÚ potom bude obtížně argumentovat, že dokument dodavatel nevystavil. Elektronická pečeť není projevem žádné vůle, právního jednání kohokoliv.

  • Elektronický podpis = Elektronické právní jednání - Elektronickým podpisem podepisující osoby potvrzují svojí vůli, své právní jednání. Výrazně zrychluje a zefektivňuje firemní procesy zahrnující podpisy zákazníků, dodavatelů či zaměstnanců

...

Jak je to s elektronickými pečetěmi v Signi

...

Electronic Legal Acts

An electronic seal is a de facto parallel to a company stamp affixed to the paper version of a document. It ties a document to a particular organization. What is the difference between an electronic seal and an electronic signature? It’s similar to the difference between a company stamp and a personal signature.

  • Electronic seals = proof of a document’s authorship – For example an electronic seal on an issued invoice or an order can be used to confirm an electronic document’s authorship for the purposes of tax audits. The tax office will then be hard-pressed to argue that the supplier did not issue the document. An electronic seal is not an expression of anyone’s will or legal act.

  • Electronic signatures = electronic legal acts – By digitally signing a document, the signer is confirming their true will – a legal act of theirs. This fact makes company processes that include signatures by customers, suppliers, or employees significantly faster and more efficient.

How Electronic Seals Work in Signi

By default, all documents signed in Signi are sealed with an electronic seal provided by Digital Factory s.r.o., která je provozovatelem služby Signi a jejíž statutář je Ondřej Synovec, jehož jméno je součástí údajů na pečeti. V případě sporu se soud nebo kontrolní úřad obrací na tuto organizaci a ta mu poskytuje informace o původu a historii dokumentu.

Při použití funkce Signi "Vlastní elektronická pečeť" se elektronická pečeť provozovatele Signi nahradí elektronickou pečetí organizace navrhovatele dokumentu. V případě zájmu kontaktujte sales@signi.com s předmětem “Chci vlastní elektronickou pečeť”, rádi vám tuto rozšířenou funkci zpřístupníme a vaši elektronickou pečeť v Signi nastavíme.

Kde si pořídit vlastní elektronickou pečeť

Máte na výběr ze dvou možností:

  1. Elektronickou pečeť vám vydá každá certifikační autorita, viz Seznam MVČR. K pořízení elektronické pečeti budete potřebovat i certifikát pro kvalifikovaný elektronický podpis, nejlépe vydaný pro statutárního zástupce vaší organizace. Tipy k pořízení pečeti u Post Signum naleznete zde.

  2. Vydání elektronické pečeti pro vaši organizaci jsme vám schopni i zprostředkovat ve spolupráci s naším partnerem https://www.elektronickypodpis.cz/. Vřele doporučujeme, je to výrazně pohodlnější a méně frustrující.

Info

Pozor: Při využívání vlastní pečeti si musíte zajišťovat její průběžnou platnost, která je typicky rok či tři, a nahrávat ji opakovaně do Signi. Tak zajistíte, že v dokumentu v době podpisu bude vložená platná pečeť. Více o časové platnosti a souvisejících časových razítkách se dočtete v tomto článku.

InfoPozor: Při překladu některých programů, např. Adobe Reader, došlo k nepřesnostem. Program oznamuje, že v dokumentu je vložen elektronický podpis a přitom jde o elektronickou pečeť. To se týká i dokumentů ze Signi zobrazených v programech typu Adobe Reader. Jde o nesprávný překlad pojmu the organization (the company) that operates the Signi service. Its authorized representative is Ondřej Synovec, and his name is a part of the data on the seal. In the case of a dispute, the court or auditing office will turn to this organization and it will provide them with information on the document’s origins and history.

When you use Signi’s feature for a custom electronic seal, the electronic seal from the service’s operator – Signi – is replaced by an electronic seal for the document proposer’s organization. If you are interested in this, send an email to sales@signi.com with the subject “I want a custom electronic seal.” We will be glad to provide you with access to this feature and set up your electronic seal within Signi.

Where to Get Your Own Electronic Seal

You have two options available:

  1. Any certification authority can issue an electronic seal for you; see the Czech Ministry of Interior’s list. To acquire an electronic seal, you will also need a certificate for qualified electronic signatures, ideally one issued by your organization’s authorized representative.

We can also intermediate the process of having an electronic seal issued for your organization, in cooperation with our partner www.elektronickypodpis.cz. We strongly recommend this route, as it is significantly more convenient and less frustrating.

Info

Warning: When using your own seal, you must ensure that it is kept valid. It period of validity is typically one or three years. It must be uploaded into Signi after each renewal. Doing this ensures that documents will have a valid seal affixed at their time of signing. For more information on periods of validity and related timestamps, see this article.

Info

Warning: The Czech versions of certain software, such as Adobe Reader, contain a translation error in this respect. These programs inform users that an electronic signature has been added to a document when it actually has an electronic seal instead. This also affects documents from Signi that are displayed in programs such as Adobe Reader. The English version correctly refers to an electronic seal.