Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 27 Next »

Vzhlížíme k Estonsku pro jeho digitalizovanou veřejnou správu. Vzhlížíme k Izraeli pro jeho progresivitu. Vzhlížíme k USA pro inovativnost jeho Silicon Valley. Bankovní identita spojená s elektronickým podepisováním je jednou ze strategických příležitostí, jak zvýšit konkurenceschopnost Česka. Můžeme ji využít, nebo ne. Záleží pouze na nás.

Co je bankovní identita? 

Projekt českých bank zastřešený Českou bankovní asociací a inspirovaný obdobnými projekty v jiných zemích, například skandinávských. Cílem je maximálně využít to, co banky mají. Obecně důvěru a také ověření totožnosti lidí, které proběhlo, když jste si na pobočce cokoliv zařizovali. Toto ztotožnění nyní banky poskytují také třetím stranám - veřejné správě i komerčním subjektům.

Zpřístupnění služeb bylo rozděleno na 3 kroky: ověření pro přístup ke službám veřejné správy bylo spuštěno v prvních měsících roku 2021, ověření pro komerční účely v druhém kvartálu a elektronické podepisování prostřednictvím Bankovní identity v poslední čtvrtině roku.

Co jsou služby elektronického podepisování? 

Jde o služby, které umožňují v online světě ověřit identitu lidí, nechat je právně jednat a návazně řeší i dlouhodobou úschovu elektronických dokumentů. Právní rámec pro to poskytuje zejména EU direktiva eIDAS. Ověření a podpis přes Bankovní identitu je jedna z variant, které mohou svým uživatelům nabídnout.

Proč je elektronické podepisování „strategickou“ příležitosti?

Elektronické podepisování přináší zásadní zrychlení a zefektivnění procesů vyžadujících souhlas okolí - zákazníků, dodavatelů či zaměstnanců. To, co dříve trvalo dny, může dnes trvat pouhé minuty. Přitom je třeba vzít v potaz obrovské objemy dokumentů, které se každodenně podepisují, od smluv za miliony po potvrzení čehokoliv - objednávky, dodacího listu, výkazu práce, mzdového výměru apod. Vše přitom proběhne v online, veškeré kroky před i po podpisu mohou být automatizovány. Stejně tak se otevírá prostor pro nové byznysové modely, které dříve zkrátka nebyly možné.


Efekty elektronického podepisování: rychlejší a efektivnější proces znamená rychlejší tok peněz do firmy, lepší připravenost na změny v budoucnu a v konečném důsledku vyšší hodnota firmy

V čem je pro vás příležitost ve spojení Bankovní identity a Signi? 

Jednou ze služeb elektronického podepisování je i www.signi.com, český startup operující v Česku a připravující expanzi do dalších regionů Evropy. Na rozdíl od globálních hráčů se přizpůsobuje lokálním podmínkám tj. např. využívá Bankovní identity. Stejně tak zákazníkům spolu se svými partnery pomáhá překonat bariéry spojené s elektronickým podepisováním - ať už právní, či technologické. 

V čem vidíme hlavní kouzlo? Určitě v propojení Signi s různými systémy a v úzké spolupráci s firmami, které je v Česku u zákazníků nasazují. Společně pak hledáme cesty, jak zákazníkům přinést maximum. Příkladem může být platforma Microsoftu, ale i další.

Zásadní je pak to, že zákazníci Signi pro využití Bankovní identity nebudou muset udělat skoro nic navíc. Dokumenty k podpisu budou ze Signi posílat stejně, jak byli doposud zvyklí. Podepisujícím se pak kromě možnosti ověřit svoji identitu 2faktorově e-mailem a podepsat biometricky objeví i nová možnost ověřit se a podepsat přes Bankovní identitu. Lidé tak budou mít na výběr, obdobně jako mohou vybírat z více platebních metod nabízených na e-shopech.

3 důvody proč využívat služby Bankovní identity přes Signi

Služby Bankovní identity lze volat napřímo. Jaké výhody vám přinese, pokud k využití Bankovní identity využijete Signi?

1. Ne všichni v Česku mají a budou mít Bankovní identitu

  • Signi nabízí i jiné způsoby identifikace a podpisu než bankovní identitu. Mohou ho tedy použít i lidé, kteří bankovní identitu nemají.

  • A že jich Čechách není a nebude málo viz graf níže, který mluví o domácnostech s chytrými telefony dle příjmových skupin. Což navíc neříká o tom, zda je na chytrém telefonu rozchozen mobilní klíč bankovnictví, ani to neříká nic o jiných členech domácnosti, kteří také podepisují. Nebo zahraniční pracovníci bez účtu v Česku.

Pokrytí domácností chytrými telefony v Česku

2. Ne na všechny dokumenty se hodí podpisy bankovní identity

  • Podpis přes bankovní identitu není úplně laciná záležitost. Hodí se jí využít pro podpis dodacího listu někde na rampě supermarketu? Takový business case asi bude vycházet obtížně.

  • Podpis v bankovní identitě je na úrovni zaručený. Co ale v případech kdy zákon nebo interní pravidla vyžadují podpis kvalifikovaný? Z pohledu Signi je to pouze o nastavení kvalifikovaného podpisu v podpisovém scénáři.

3. Integrace na Signi je velmi efektivní

  • Integrace firemního systému na Bankovní identitu je poměrně náročný integrační projekt. Při využití služeb Bankovní identity přes Signi se již tato práce jednou udělala, když se napojovalo Signi na BankID. Není třeba ji opakovat stále dokola.

  • Pro použití Bankovní identity přes Signi jako samostatně použití cloudové služby z technického (ne právního) není potřeba udělat vůbec nic. Prostě ta hodíte PDFko a řeknete, komu se má odeslat k podpisu. Od toho, že některý z podepisujících použil bankovní identitu, jste zcela odstíněni

  • Obdobně to platí pro Signi zintegrované s jiným systémem. V systému zvolíte akorát “Odeslat do Signi k podpisu” a je to. Vaše práce skončila na propojení se Signi API nebo využitím některých hotový konektorů např. pro Microsoft 365.

Jaký je vztah mezi podpisem ve službě BankID SIGN a ve službě Signi?

Velmi jednoduchý. Služba BankID SIGN je základem, nad kterým Signi staví. A dodává širokou paletu funkcí, které jsou potřeba pro uzavření právně závazných dohod v online prostředí. A také pro dosažení slibovaného efektu digitalizace tj. zrychlení a zefektivnění firemních procesů, které zahrnují souhlas třetích stran - zákazníků, dodavatelů, zaměstnanců apod.

Vložení podpisu bankovní identity do PDF dokumentu zajištěné službou BankID SIGN. Podepisující vyjadřuje svou vůli souhlasem s podpisem daného dokumentu potvrzený mobilním klíčem banky.

Uživatel služeb BankID tzv. SEP si musí do svého IT prostředí zakomponovat volání BankID API. tak, aby podepisující

  • Zadal potřebné údaje pro vytvoření dokumentu či vytvořil vlastní dokument,

  • podepisující dostali výzvu či odkaz k přihlášení se do své bankovní aplikace pro BankID.

Bankovní identita pak zajistí, že se

  • přihlásí se do služby své banky, v jejím prostředí potvrdí souhlas s dokumentem

  • SEP obdrží zpět bankovní identitou podepsaný dokument.

Pozn. : Obdobou je vložení jednoho kvalifikovaného podpisu do PDF dokumentu v Adobe Readeru. Výsledek je velmi podobný. Ve vašem PDF přibyl jeden podpis, akorát je místo “Podepsáno kvalifikovaným podpisem DD.MM.RRR” u něj napsáno “Podepsáno podpisem bankovní idenity DD.MM.RRR”.

Úplné prostředí pro podpis dokumentů Signi včetně zajištění veškeré komunikace s podepisujícími či integrovanými firemními systémy. Podpis přes BankID SIGNI je jedna metod, jak podepsat.

  1. Navrhovatel připraví dokument či jejich sadu a přímo z uživatelského rozhraní Signi nebo v integrované aplikaci je odešle k podpisu či schválení všem zúčastněným.

  2. .Všichni obdrží e-mailovou či SMS notifikaci., otevřou si dokument anebo podepisují přímo na zařízení navrhovatele např. obchodníka sedícího u stejného stolu na showroomu. V okamžiku “Podepsat” se podepisujícímu nabídne podepsání přes Bankovní identitu, vybere si svojí banku, přihlásí se do jejich služeb, potvrdí v prostředí bankovní aplikace souhlas s dokumenty a vrací se zpět do prostředí Signi.

  3. Signi po podepsání či odsouhlasení všemi stranami zajistí distribuci el. originálů dokumentů všem zúčastněmým ať emailem či předáním do firemního informačního systému např. ve složce zákazníka či zaměstnance.

A co vy? 

  • Navnadili jsme vás?

  • Cítíte i vy ve spojení Bankovní identity a Signi příležitost pro zvýšení konkurenceschopnosti vaší firmy?

  • Vnímáte, že digitalizace má také ekologický dopad? Že ty tuny užitkového papíru se opravdu nemusí vyrábět, převážet, potisknout a dříve či později vyhodit?

  • Anebo jste z ICT, účetní, poradenské či právní firmy a chcete vašim klientům dodat službu, která jim umožní tuto příležitost využít?

  • Není nic jednoduššího, kontaktujte nás.

  • No labels