Co je Bankovní identita - BankID?
Jde o projekt českých bank zastřešený Českou bankovní asociací, jehož cílem je maximálně využít pokročilé možnosti bank při ověřování vaší totožnosti. Ty v případě vašeho zájmu poskytnou informace také třetím stranám – veřejné správě i komerčním subjektům.
Co je podpis BankID SIGN
Jednou ze služeb, kterou Bankovní identita poskytuje je podpis dokumentů přes BankID tzv. BankID SIGN. Z právního pohledu se jedná o podpis na úrovni zaručený tj. nižší než kvalifikovaný a výšší než bežný resp. ostatní, vice viz Právní aspekty el. identifikace, podepisování a archivace.
Výhody podpisu BankID SIGN přes Signi
Signi poskytuje vše potřebné pro správu elektronicky podepisovaných dokumentů tj. jejich návrh, rozesílání k podpisu dle stanoveného podpisového scénáře, možnosti pokročilé identifikikace až na úroveň AML zákona, evidence dokumentů, jejich dlouhodobá archivace, připravené integrace s často využívanými sysétmy nappříklad Microsoft 365 apod, odpovídají API pro
Zákazníci Signi pro využití bankovní identity nemusí udělat téměř nic navíc. Není třeba se integrovat na služby Bankovní identity, stačí v Signi nastavit potřebné údaje pro využití jejich služeb.
Lze zřístupnit el. podpis naprosté většině populace a přitom zpracovávat všechny podepisované dokumenty jednotným způsobem ve stejném prostředí. Pokud podepisující nemají možnost podepsat přes BankID SIGN, je možné využít jiné typy podpisů - podpis přes SMS, biometrický či kvalifikovaný a případně je kombinovat se vzdálenou identifikaci.
Jak podpis přes BankID SIGN probíhá - krok za krokem
Signi je služba pro navrhovatele dokumentů. Ti určí, které dokumenty má kdo podepsat v jejich organizaci i mimo ni. Každý z nich může, ale nemusí mít na SIgni svůj účet. Podepisující dostanou výzvu k podpisu, mohou si dokumenty přečíst a podepsat. Až dokument podepíši všichni stanovení, každý z nich obdrží svoje paré podepsanoho dokumentu.
1. PRO NAVRHOVATELE
Odesílání dokumentů k podpisu přes BankID SIGN je v Signi samostatně placená funkce. Pokud ji máte zpřístupněnou, objeví se vám na stránce definice podpisového scénáře pro dokument či jejich sadu u jednotlivých podepisujících nový typ podpisu “Podpis přes BankID“.
Pozor, BankID SIGN nyní umožňuje podepisovat pouze dokumenty ve formáty PDF/A. Už pří vkládání dokumentu do Signi je třeba mít dokument v tomto formátu.
2. PRO PODEPISUJÍCÍ
1. Na stránkách Signí se zobrazí dokument k podpisu
Pokud vám navrhovatel odeslal výzvu k podpisu dokumentu přes email a SMS, podepisuje dokument s vámi na jednom zařízení anebo podepisujete v aplikaci či na webu integrovaných se Signi, zobrazí se vám stránka podpisu s dokumentem. Zde stiskněte tlačítko Podepsat. Více k celému postupu podepisování v Signi viz Proces podpisu v Signi.
2. Na stránkách BankID výběr z bank umožňujících BankID SIGN
Pokud vám navrhovatel umožnil podpis přes BankID SIGN a vy ji vyberete jako volbu k podpisu , zobrazí se vám volba bank, přes které můžete podepsat.
3. Na stránkách BankID podrobnosti o podepisovaném dokumentu
4. Na stránkách vaší banky příhlášení do bankovní aplikace
5. Na stránkách vaší banky potvrdíte souhlas s předáním svých osobních údajů za účelem podpisu
6. Na stránkách vaší banky se zobrazí výzva k podpisu mobilním klíčem
7. Na mobilním klíči potvrdíte svů podpis na dokumentu obdobně jako potvrzujete např. platbu.
8. Na stránkách podpisu dokumentu Signi se zobrazí potvrzení o podpisu dokumentu
Po úspěšném potvrzení podpisu mobilním klíčem jste přesměrováni na závěrečnou stránku podepisování. Následně je dokument distribuován k podpisu dalším podepisujícím. Pokud jste byli poslední podepisující, všichni podepisující obdrží výzvu o uzavření dokumentu s vaším paré podepsaného dokumentu více viz Proces podpisu v Signi.
3. VÝSLEDNÝ DOKUMENT
Pokud si výsledný dokument otevřete v Adobe Acrobat Readeru, na panelu podpisu máte informace o vložených certifikátech a to:
jeden čí více podpisů, podle počtu podepisujíích, zajištěných přes BankID SIGN - ty se zobrazují jako neověřené, protože nejsou na úrovni kvalifikovaný,
elektronickou pečeť Bankovní identity - provozovatele služby http://www.bankid.cz .
elektronickou pečeť Digital factory s.r.o. - provozovatele služby http://www.signi.com .
Pozn: elektronické pečeti nejsou právním jednáním. Jsou pouze potvrzením organizace o (spolu) autorství dokumentu tj. lze se na ně obracet ohledně informací o autorství viz Elektronické pečeti.